Anasayfa
BES te verilecek olan stopaj ödemeleri sektörü neden tedirgin ediyor
Tarih : 14 Ağustos 2012, 05:36
BES te verilecek olan stopaj ödemeleri sektörü neden tedirgin ediyor

BESten ayrılanın stopaj iadesi eylülde
Bireysel Emeklilik Yasası çerçevesinde, sistemden ayrılanlara anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintileri, eylül ayından itibaren iade edilecek, işlemleri ise emeklilik şirketleri yürütecek. Bireysel Emeklilik Sisteminden (BES) ayrılanlar, stopaj iadelerini eylül ayından itibaren alabilecekler. Yeni Bireysel Emeklilik Yasasına göre geçmiş dönemde sistemden ayrılanların anaparaları üzerinden yapılan stopaj kesintileri iade edilecek; uygulamanın başlayacağı eylül ayından itibaren de sistemden çıkmak isteyenlerin birikimlerinin anaparası üzerinden kesinti yapılmayacak, sadece getiri üzerinden stopaj kesilecek. 
Bireysel emeklilik yasası çerçevesinde stopaj kesintisinin Eylül ayında uygulamaya girecek olması, emeklilik şirketlerinde de endişe yarattı. Yasanın yayınlandığı Haziran ayından itibaren sistemden çıkışların ciddi oranda azalması, emeklilik şirketlerinde, Katılımcılar ayrılmak için eylül ayını mı bekliyor kuşkusu yarattı.

Emeklilik şirketleri devrede
Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, stopaj iadeleri konusunda emeklilik şirketleri olarak Maliye Bakanlığı ile çalışmalara devam ettiklerini, yakında sonuca varacaklarını söyledi. Türkölmez, emeklilik şirketlerinin de devrede olacağını belirterek, Zaten bilgilerin de emeklilik şirketleri tarafından sağlanacağı bir yöntem üzerinde duruluyor. Kişilerin memnuniyeti de göz önünde bulunduruluyor dedi. Taylan Türkölmez, bireysel emeklilik yasası yayınlandıktan sonra sistemden çıkışların yüzde 40 azaldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu azalmanın ne kadarının eylül ayında yürürlüğe girecek olan getiriden stopaj uygulamasını bekleyenlerden; ne kadarının da devlet katkısı nedeniyle sistemden ayrılmaktan vazgeçenlerden kaynaklandığını söylemek zor. Ama şunu belirtmek gerekir ki, Ocak 2013te başlayacak olan yüzde 25 devlet katkısının olduğu yerde ayrılmak doğru değil.

Finans Emeklilik Genel Müdürü Ajlan Sözütek, kanun değişikliği öncesinde sistemden ayrılan katılımcının dava konusu yapmaması veya davasından vazgeçmesi şartıyla sistemden ayrıldığında, uygulanan stopajın kendisine iade edileceğini söyledi. Sözütek, Ancak bu iade sadece anapara üzerinden uygulanan stopaj oranının karşılığı olacak. Uygulamaya ilişkin getirilecek esaslar Maliye Bakanlığı tarafından ilerleyen dönemde belirlenecek dedi. Ajlan Sözütek, yeni yasa ile getirilen devlet katkısı uygulamasının önemli bir düzenleme olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: Katılımcılara önemli avantajlar sağlanmakta, dolayısıyla sistemde uzun süre kalmayı da teşvik etmekte. Yeni uygulamaların sistemden çıkışların önlenmesinde olumlu etki sağlamasını bekliyoruz. 2013 yılında uygulamanın hayata geçmesi ve bu önemli avantajdan faydalanılmaya başlaması ile birlikte bu olumlu etkinin daha da artacağına inanıyoruz. HÜRRİYET

YORUM YAZ
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz
EN ÇOK OKUNANLAR
Piyasalardaki Dalgalanmanın Sorumlusu Çin mi?
Piyasalardaki Dalgalanmanın Sorumlusu Çin mi?
Çinin imalata ilişkin verilerinin zayıf çıkması üzerine küresel çapta borsalar ve emtia fiyatları dün de sert bir düşüş yaşadı. Çin ekonomisindeki zayıflamanın küresel ekonomiyi de olumsuz yönde etkilemesinden duyulan kaygı sürüyor. Ancak yatırımcıları kaygılandıran belirsizlik üzerinde Çin ekonomisine ilişkin veriler dışında başka etkenler de rol oynuyor.
ABD ve Rusya, yaptırımları karşılıklı olarak genişletiyor
ABD ve Rusya, yaptırımları karşılıklı olarak genişletiyor
Rusya, ABD'nin Ukrayna krizi sebebiyle kendilerine uyguladığı yaptırımları genişletme kararına aynen karşılık vereceklerini açıkladı.
Apple'dan Gizemli Davetiye
Apple'dan Gizemli Davetiye
Apple şirketi, dün medya mensupları ve teknoloji uzmanlarına 9 Eylülde yeni ürün tanıtımı adıyla gizemli davetiyeler göndermeye başladı. Apple şirketi daha önce de birçok ürününün tanıtımını sır perdesi arkasında tutarak büyük bir ilgi yapmayı başarmıştı. Şirket, yeni ürünlerini piyasaya sürmek için de genellikle Eylül ayını tercih ediyor.
Kanada'da yarım banknot modası
Kanada'da yarım banknot modası
Kanada'nın Quebec eyaletine bağlı Gaspe kenti bozuk para oluşturmak ya da para üstü vermek için ilginç bir yöntem uyguluyor.
Enerjide dev birleşme
Enerjide dev birleşme
Avrupa Birliği Komisyonu, dünyanın en büyük enerji şirketlerinden Shell'in, İngiliz petrol ve doğalgaz arama şirketi BG Group'u satın almasını onaylandı.
Fed'in Bej Kitap Raporu
Fed'in Bej Kitap Raporu
Fed'in Bej Kitap Raporu'na göre ülke genelinde Temmuz ve Ağustos aylarında ekonomide ılımlı büyüme devam etti
Euro 12 ay içinde 95 sente düşebilir
Euro 12 ay içinde 95 sente düşebilir
Goldman Sachs euronun dolar karşısında parite seviyesinin altına gerileyebileceği tahmininde bulundu.
Çin'de manipülasyon
Çin'de manipülasyon
Çin'in en zengin iş adamlarından Ma'nın şirketlerine inceleme yapıldı ve ceza kesildi
1062